Mintaválasztás

Itt jönne elvileg a tetoválás története, de azt hiszem az ősember piszkos sebeire, és a múmiákra igazából senki sem kíváncsi...
Inkább néhány alap dolgot szeretnék helyretenni, amivel talán segíthetek eligazodni a tetoválás világában. Sokszor hallom ugyanis, hogy "szeretnék, csak még nem tudom mit és hová..."

Kezdjük az alapoknál:

Színes vagy nem színes?

Alapvetően 3 kategóriába sorolnám a tetoválásokat:

  • fekete pl.: tribal, text, -csak fekete színnel készül
  • black and gray, vagyis fekete szürke, még mindig csak fekete festék, de hígítással és a beütési mélység változtatásával árnyalatok hozunk létre pl.: a portrék nagy része
  • színes- értelemszerűen színes festékekkel készül. Vannak olyan stílusok –pl. a japán vagy az old school- amiknél "kötelező", hogy színes legyen, sőt egyes mintáknál az is meghatározott, hogy mi milyen színű lehet. Persze csak ha szeretnénk a tradíciókat követni.

Jó tudni, hogy minél világosabb tónusú valakinek a bőre, annál élénkebbek a színek. A sötétebb, kreolosabb bőrön, sosem lesz annyira rikító a színes tetkó. A szolárium, és a napozás is elvesz a színek élénkségéből.

Mekkora?

Ezt az adott testrész nagyjából meghatározza. A mintának is van egy minimum mérete amiben a részleteket ki lehet dolgozni. Méret tekintetében érdemes a tetoválóra hallgatni :)

Hová?

Ezt érdemes először a viselő életvitelével, munkájával, terveivel egyeztetni. Főként a fiataloknál szoktam felhívni a figyelmet arra, hogy sok munkahelyen nem tolerálják a tetoválást. Ha még nem tudja valaki, hogy merre sodorja az élet, milyen pályát választ majd, olyan helyet kell előtérbe helyezni, ami pl. egy kosztümből, vagy rövid ujjú ingből nem lóg ki.
Ha már megvan a konkrét minta, a formája és mérete is behatárolhatja a lehetőségeket.

Hol fáj a legkevésbé?

Ez is lehet egy szempont a helyválasztásnál. Bár a legtöbb ember szerint túlzás fájdalomról beszélni, inkább kellemetlen érzés. Eddig az első tetoválásos vendégeim 90%-a azt mondta, hogy rosszabbra számított, ez azért bíztató nem?
Általánosságban elmondható, hogy az alkar külső része, a felkar külső része és a vádli külső oldala a legkevésbé fájdalmas részek.
A legkellemetlenebb pedig a tenyér, talp, fej és arc részei és az intim területek (bár ezek ugye elég extrém helyek) A könyök, a felkar belső fele, a bordák, a belső comb, a térd mögötti terület legtöbb esetben érzékeny helyek. Ez persze nem szentírás, Mindenkinek máshol rosszabb, van aki a csontos helyeket tolerálja kevésbé, másnak ott fáj jobban ahol vékonyabb a bőr.

No és mit?

Ez ugyebár a legfontosabb kérdés. A legbiztosabb módja annak, hogy ne bánd meg a tetoválásodat, az érzelmi indíttatás. A családhoz, életfilozófiához, élettörténethez, hivatáshoz, hobbihoz, sporthoz... tulajdonképpen mindegy, csak hozzád kötődjön valamiképpen. Ezek mindenképpen emlékek maradnak, ha változik is az életed, emlékeztet majd erre a korszakodra.
A másik biztos mód, ha egyéni tetoválást készíttetsz, így a saját stílusodat, ízlésedet tudod belevinni.
Személy szerint egyébként azt preferálom, hogy mindenkinek egyéni tetoválása legyen!
A mintaválasztásnál nem árt odafigyelni, hogy a választott motívum jelentéstartalma igazodjon a viselője személyiségéhez is. A minták jelentéséről bővebb infot találsz a szimbólumok oldalon.